Smarter Investing With Covered Calls
My experiments with conservative options strategies
Sunday, February 27, 2011
New Home
We will be continuing our experimentation with smarter trading with covered calls at our new home (http://www.smartertrades.net). Please update your bookmarks.
Friday, February 20, 2009
Returns for positions that closed in Feb 2009 - Summary
19 positions closed in Feb 2009. Here is the summary.
- Total money invested - 352381
- Total money collected - 366916
- Gains - 14535
- Percentage gains = 4.12%
Closed (WFT) February 2009 covered call position
The (WFT) February 2009 covered calls position was closed on February 20, 2009. Here are the details.
Stock Leg (Sell)
Stock Leg (Sell)
Money received = option strike price * number of shares
Money received = 7.5 * 2000 = 15000.0
Option Leg (Buy)
No need to close option position.
Money spent = 0
Transaction
Total money received = Money received - Money spent
Total money received = 15000.0 - 0.0 = 15000.0
ROI calculations
Absolute returns = Total money received - Initial investment
Absolute returns = 15000.0 - 13600.0 = 1400.0
Percentage returns = 100 * (Absolute Returns/Initial investment)
Percentage returns = 100 * (1400.0/13600.0) = 10.29%
The current portfolio details can be accessed here.
Disclaimer: The content of this blog is for informational and educational purposes only. If you invest using information contained here, do so at your own risk. Options involve risk and are not suitable for all investors. For more information, please read the Characteristics and Risks of Standardized Options.
- Closing Transaction Date = 20090220
- Opening Transaction Date = 20081226
- Ticker = (WFT)
- Opening Trade Details (Num shares, Price per share, Option strike price, Option premium, Initial investment) = (2000, 9.3, 7.5, 2.5, 13600.0)
Stock Leg (Sell)
- Number of shares sold = 2000
- Option strike price = 7.5
- Total money received = 15000.0
- Call Symbol = WFTBP
- Strike price = 7.5
- Strike date = 20090220
- Total money spent = 0.0
- Initial investment = 13600.0
- Absolute returns = 1400.0
- Percentage returns = 10.29%
Stock Leg (Sell)
Money received = option strike price * number of shares
Money received = 7.5 * 2000 = 15000.0
Option Leg (Buy)
No need to close option position.
Money spent = 0
Transaction
Total money received = Money received - Money spent
Total money received = 15000.0 - 0.0 = 15000.0
ROI calculations
Absolute returns = Total money received - Initial investment
Absolute returns = 15000.0 - 13600.0 = 1400.0
Percentage returns = 100 * (Absolute Returns/Initial investment)
Percentage returns = 100 * (1400.0/13600.0) = 10.29%
The current portfolio details can be accessed here.
Disclaimer: The content of this blog is for informational and educational purposes only. If you invest using information contained here, do so at your own risk. Options involve risk and are not suitable for all investors. For more information, please read the Characteristics and Risks of Standardized Options.
Closed (FMCN) February 2009 covered call position
The (FMCN) February 2009 covered calls position was closed on February 20, 2009. Here are the details.
Stock Leg (Sell)
Stock Leg (Sell)
Money received = price per share * number of shares
Money received = 7.18 * 2000 = 14360.0
Option Leg (Buy)
No need to close option position.
Money spent = 0
Transaction
Total money received = Money received - Money spent
Total money received = 14360.0 - 0.0 = 14360.0
ROI calculations
Absolute returns = Total money received - Initial investment
Absolute returns = 14360.0 - 13880.0 = 480.0
Percentage returns = 100 * (Absolute Returns/Initial investment)
Percentage returns = 100 * (480.0/13880.0) = 3.45%
The current portfolio details can be accessed here.
Disclaimer: The content of this blog is for informational and educational purposes only. If you invest using information contained here, do so at your own risk. Options involve risk and are not suitable for all investors. For more information, please read the Characteristics and Risks of Standardized Options.
- Closing Transaction Date = 20090220
- Opening Transaction Date = 20090108
- Ticker = (FMCN)
- Opening Trade Details (Num shares, Price per share, Option strike price, Option premium, Initial investment) = (2000, 8.99, 7.5, 2.05, 13880.0)
Stock Leg (Sell)
- Number of shares sold = 2000
- Price per share = 7.18
- Total money received = 14360.0
- Call Symbol = FUOBU
- Strike price = 7.5
- Strike date = 20090220
- Total money spent = 0.0
- Initial investment = 13880.0
- Absolute returns = 480.0
- Percentage returns = 3.45%
Stock Leg (Sell)
Money received = price per share * number of shares
Money received = 7.18 * 2000 = 14360.0
Option Leg (Buy)
No need to close option position.
Money spent = 0
Transaction
Total money received = Money received - Money spent
Total money received = 14360.0 - 0.0 = 14360.0
ROI calculations
Absolute returns = Total money received - Initial investment
Absolute returns = 14360.0 - 13880.0 = 480.0
Percentage returns = 100 * (Absolute Returns/Initial investment)
Percentage returns = 100 * (480.0/13880.0) = 3.45%
The current portfolio details can be accessed here.
Disclaimer: The content of this blog is for informational and educational purposes only. If you invest using information contained here, do so at your own risk. Options involve risk and are not suitable for all investors. For more information, please read the Characteristics and Risks of Standardized Options.
Closed (FCX) February 2009 covered call position
The (FCX) February 2009 covered calls position was closed on February 20, 2009. Here are the details.
Stock Leg (Sell)
Stock Leg (Sell)
Money received = option strike price * number of shares
Money received = 25.0 * 1000 = 25000.0
Option Leg (Buy)
No need to close option position.
Money spent = 0
Transaction
Total money received = Money received - Money spent
Total money received = 25000.0 - 0.0 = 25000.0
ROI calculations
Absolute returns = Total money received - Initial investment
Absolute returns = 25000.0 - 23250.0 = 1750.0
Percentage returns = 100 * (Absolute Returns/Initial investment)
Percentage returns = 100 * (1750.0/23250.0) = 7.52%
The current portfolio details can be accessed here.
Disclaimer: The content of this blog is for informational and educational purposes only. If you invest using information contained here, do so at your own risk. Options involve risk and are not suitable for all investors. For more information, please read the Characteristics and Risks of Standardized Options.
- Closing Transaction Date = 20090220
- Opening Transaction Date = 20090108
- Ticker = (FCX)
- Opening Trade Details (Num shares, Price per share, Option strike price, Option premium, Initial investment) = (1000, 29.25, 25.0, 6.0, 23250.0)
Stock Leg (Sell)
- Number of shares sold = 1000
- Option strike price = 25.0
- Total money received = 25000.0
- Call Symbol = FCXBE
- Strike price = 25.0
- Strike date = 20090220
- Total money spent = 0.0
- Initial investment = 23250.0
- Absolute returns = 1750.0
- Percentage returns = 7.52%
Stock Leg (Sell)
Money received = option strike price * number of shares
Money received = 25.0 * 1000 = 25000.0
Option Leg (Buy)
No need to close option position.
Money spent = 0
Transaction
Total money received = Money received - Money spent
Total money received = 25000.0 - 0.0 = 25000.0
ROI calculations
Absolute returns = Total money received - Initial investment
Absolute returns = 25000.0 - 23250.0 = 1750.0
Percentage returns = 100 * (Absolute Returns/Initial investment)
Percentage returns = 100 * (1750.0/23250.0) = 7.52%
The current portfolio details can be accessed here.
Disclaimer: The content of this blog is for informational and educational purposes only. If you invest using information contained here, do so at your own risk. Options involve risk and are not suitable for all investors. For more information, please read the Characteristics and Risks of Standardized Options.
Closed (MCO) February 2009 covered call position
The (MCO) February 2009 covered calls position was closed on February 20, 2009. Here are the details.
Stock Leg (Sell)
Stock Leg (Sell)
Money received = option strike price * number of shares
Money received = 17.5 * 1000 = 17500.0
Option Leg (Buy)
No need to close option position.
Money spent = 0
Transaction
Total money received = Money received - Money spent
Total money received = 17500.0 - 0.0 = 17500.0
ROI calculations
Absolute returns = Total money received - Initial investment
Absolute returns = 17500.0 - 15980.0 = 1520.0
Percentage returns = 100 * (Absolute Returns/Initial investment)
Percentage returns = 100 * (1520.0/15980.0) = 9.51%
The current portfolio details can be accessed here.
Disclaimer: The content of this blog is for informational and educational purposes only. If you invest using information contained here, do so at your own risk. Options involve risk and are not suitable for all investors. For more information, please read the Characteristics and Risks of Standardized Options.
- Closing Transaction Date = 20090220
- Opening Transaction Date = 20081224
- Ticker = (MCO)
- Opening Trade Details (Num shares, Price per share, Option strike price, Option premium, Initial investment) = (1000, 20.88, 17.5, 4.9, 15980.0)
Stock Leg (Sell)
- Number of shares sold = 1000
- Option strike price = 17.5
- Total money received = 17500.0
- Call Symbol = MCOBW
- Strike price = 17.5
- Strike date = 20090220
- Total money spent = 0.0
- Initial investment = 15980.0
- Absolute returns = 1520.0
- Percentage returns = 9.51%
Stock Leg (Sell)
Money received = option strike price * number of shares
Money received = 17.5 * 1000 = 17500.0
Option Leg (Buy)
No need to close option position.
Money spent = 0
Transaction
Total money received = Money received - Money spent
Total money received = 17500.0 - 0.0 = 17500.0
ROI calculations
Absolute returns = Total money received - Initial investment
Absolute returns = 17500.0 - 15980.0 = 1520.0
Percentage returns = 100 * (Absolute Returns/Initial investment)
Percentage returns = 100 * (1520.0/15980.0) = 9.51%
The current portfolio details can be accessed here.
Disclaimer: The content of this blog is for informational and educational purposes only. If you invest using information contained here, do so at your own risk. Options involve risk and are not suitable for all investors. For more information, please read the Characteristics and Risks of Standardized Options.
Closed (JWN) February 2009 covered call position
The (JWN) February 2009 covered calls position was closed on February 20, 2009. Here are the details.
Stock Leg (Sell)
Stock Leg (Sell)
Money received = price per share * number of shares
Money received = 11.89 * 2000 = 23780.0
Option Leg (Buy)
No need to close option position.
Money spent = 0
Transaction
Total money received = Money received - Money spent
Total money received = 23780.0 - 0.0 = 23780.0
ROI calculations
Absolute returns = Total money received - Initial investment
Absolute returns = 23780.0 - 23020.0 = 760.0
Percentage returns = 100 * (Absolute Returns/Initial investment)
Percentage returns = 100 * (760.0/23020.0) = 3.3%
The current portfolio details can be accessed here.
Disclaimer: The content of this blog is for informational and educational purposes only. If you invest using information contained here, do so at your own risk. Options involve risk and are not suitable for all investors. For more information, please read the Characteristics and Risks of Standardized Options.
- Closing Transaction Date = 20090220
- Opening Transaction Date = 20090109
- Ticker = (JWN)
- Opening Trade Details (Num shares, Price per share, Option strike price, Option premium, Initial investment) = (2000, 13.96, 12.5, 2.45, 23020.0)
Stock Leg (Sell)
- Number of shares sold = 2000
- Price per share = 11.89
- Total money received = 23780.0
- Call Symbol = JWNBV
- Strike price = 12.5
- Strike date = 20090220
- Total money spent = 0.0
- Initial investment = 23020.0
- Absolute returns = 760.0
- Percentage returns = 3.3%
Stock Leg (Sell)
Money received = price per share * number of shares
Money received = 11.89 * 2000 = 23780.0
Option Leg (Buy)
No need to close option position.
Money spent = 0
Transaction
Total money received = Money received - Money spent
Total money received = 23780.0 - 0.0 = 23780.0
ROI calculations
Absolute returns = Total money received - Initial investment
Absolute returns = 23780.0 - 23020.0 = 760.0
Percentage returns = 100 * (Absolute Returns/Initial investment)
Percentage returns = 100 * (760.0/23020.0) = 3.3%
The current portfolio details can be accessed here.
Disclaimer: The content of this blog is for informational and educational purposes only. If you invest using information contained here, do so at your own risk. Options involve risk and are not suitable for all investors. For more information, please read the Characteristics and Risks of Standardized Options.
Closed (TSO) February 2009 covered call position
The (TSO) February 2009 covered calls position was closed on February 20, 2009. Here are the details.
Stock Leg (Sell)
Stock Leg (Sell)
Money received = option strike price * number of shares
Money received = 10.0 * 2000 = 20000.0
Option Leg (Buy)
No need to close option position.
Money spent = 0
Transaction
Total money received = Money received - Money spent
Total money received = 20000.0 - 0.0 = 20000.0
ROI calculations
Absolute returns = Total money received - Initial investment
Absolute returns = 20000.0 - 17980.0 = 2020.0
Percentage returns = 100 * (Absolute Returns/Initial investment)
Percentage returns = 100 * (2020.0/17980.0) = 11.23%
The current portfolio details can be accessed here.
Disclaimer: The content of this blog is for informational and educational purposes only. If you invest using information contained here, do so at your own risk. Options involve risk and are not suitable for all investors. For more information, please read the Characteristics and Risks of Standardized Options.
- Closing Transaction Date = 20090220
- Opening Transaction Date = 20081224
- Ticker = (TSO)
- Opening Trade Details (Num shares, Price per share, Option strike price, Option premium, Initial investment) = (2000, 11.89, 10.0, 2.9, 17980.0)
Stock Leg (Sell)
- Number of shares sold = 2000
- Option strike price = 10.0
- Total money received = 20000.0
- Call Symbol = TSOBY
- Strike price = 10.0
- Strike date = 20090220
- Total money spent = 0.0
- Initial investment = 17980.0
- Absolute returns = 2020.0
- Percentage returns = 11.23%
Stock Leg (Sell)
Money received = option strike price * number of shares
Money received = 10.0 * 2000 = 20000.0
Option Leg (Buy)
No need to close option position.
Money spent = 0
Transaction
Total money received = Money received - Money spent
Total money received = 20000.0 - 0.0 = 20000.0
ROI calculations
Absolute returns = Total money received - Initial investment
Absolute returns = 20000.0 - 17980.0 = 2020.0
Percentage returns = 100 * (Absolute Returns/Initial investment)
Percentage returns = 100 * (2020.0/17980.0) = 11.23%
The current portfolio details can be accessed here.
Disclaimer: The content of this blog is for informational and educational purposes only. If you invest using information contained here, do so at your own risk. Options involve risk and are not suitable for all investors. For more information, please read the Characteristics and Risks of Standardized Options.
Closed (ICE) February 2009 covered call position
The (ICE) February 2009 covered calls position was closed on February 20, 2009. Here are the details.
Stock Leg (Sell)
Stock Leg (Sell)
Money received = option strike price * number of shares
Money received = 55.0 * 400 = 22000.0
Option Leg (Buy)
No need to close option position.
Money spent = 0
Transaction
Total money received = Money received - Money spent
Total money received = 22000.0 - 0.0 = 22000.0
ROI calculations
Absolute returns = Total money received - Initial investment
Absolute returns = 22000.0 - 20272.0 = 1728.0
Percentage returns = 100 * (Absolute Returns/Initial investment)
Percentage returns = 100 * (1728.0/20272.0) = 8.52%
The current portfolio details can be accessed here.
Disclaimer: The content of this blog is for informational and educational purposes only. If you invest using information contained here, do so at your own risk. Options involve risk and are not suitable for all investors. For more information, please read the Characteristics and Risks of Standardized Options.
- Closing Transaction Date = 20090220
- Opening Transaction Date = 20090107
- Ticker = (ICE)
- Opening Trade Details (Num shares, Price per share, Option strike price, Option premium, Initial investment) = (400, 64.08, 55.0, 13.4, 20272.0)
Stock Leg (Sell)
- Number of shares sold = 400
- Option strike price = 55.0
- Total money received = 22000.0
- Call Symbol = ICEBK
- Strike price = 55.0
- Strike date = 20090220
- Total money spent = 0.0
- Initial investment = 20272.0
- Absolute returns = 1728.0
- Percentage returns = 8.52%
Stock Leg (Sell)
Money received = option strike price * number of shares
Money received = 55.0 * 400 = 22000.0
Option Leg (Buy)
No need to close option position.
Money spent = 0
Transaction
Total money received = Money received - Money spent
Total money received = 22000.0 - 0.0 = 22000.0
ROI calculations
Absolute returns = Total money received - Initial investment
Absolute returns = 22000.0 - 20272.0 = 1728.0
Percentage returns = 100 * (Absolute Returns/Initial investment)
Percentage returns = 100 * (1728.0/20272.0) = 8.52%
The current portfolio details can be accessed here.
Disclaimer: The content of this blog is for informational and educational purposes only. If you invest using information contained here, do so at your own risk. Options involve risk and are not suitable for all investors. For more information, please read the Characteristics and Risks of Standardized Options.
Closed (AMZN) February 2009 covered call position
The (AMZN) February 2009 covered calls position was closed on February 20, 2009. Here are the details.
Stock Leg (Sell)
Stock Leg (Sell)
Money received = option strike price * number of shares
Money received = 45.0 * 600 = 27000.0
Option Leg (Buy)
No need to close option position.
Money spent = 0
Transaction
Total money received = Money received - Money spent
Total money received = 27000.0 - 0.0 = 27000.0
ROI calculations
Absolute returns = Total money received - Initial investment
Absolute returns = 27000.0 - 25740.0 = 1260.0
Percentage returns = 100 * (Absolute Returns/Initial investment)
Percentage returns = 100 * (1260.0/25740.0) = 4.89%
The current portfolio details can be accessed here.
Disclaimer: The content of this blog is for informational and educational purposes only. If you invest using information contained here, do so at your own risk. Options involve risk and are not suitable for all investors. For more information, please read the Characteristics and Risks of Standardized Options.
- Closing Transaction Date = 20090220
- Opening Transaction Date = 20090129
- Ticker = (AMZN)
- Opening Trade Details (Num shares, Price per share, Option strike price, Option premium, Initial investment) = (600, 50.0, 45.0, 7.1, 25740.0)
Stock Leg (Sell)
- Number of shares sold = 600
- Option strike price = 45.0
- Total money received = 27000.0
- Call Symbol = ZQNBI
- Strike price = 45.0
- Strike date = 20090220
- Total money spent = 0.0
- Initial investment = 25740.0
- Absolute returns = 1260.0
- Percentage returns = 4.89%
Stock Leg (Sell)
Money received = option strike price * number of shares
Money received = 45.0 * 600 = 27000.0
Option Leg (Buy)
No need to close option position.
Money spent = 0
Transaction
Total money received = Money received - Money spent
Total money received = 27000.0 - 0.0 = 27000.0
ROI calculations
Absolute returns = Total money received - Initial investment
Absolute returns = 27000.0 - 25740.0 = 1260.0
Percentage returns = 100 * (Absolute Returns/Initial investment)
Percentage returns = 100 * (1260.0/25740.0) = 4.89%
The current portfolio details can be accessed here.
Disclaimer: The content of this blog is for informational and educational purposes only. If you invest using information contained here, do so at your own risk. Options involve risk and are not suitable for all investors. For more information, please read the Characteristics and Risks of Standardized Options.
Subscribe to:
Posts (Atom)